در دوران دفاع مقدس شهر اقبالیه همان روستای اسلام آباد یکی از مناطق مهم و رزمنده پرور قزوین محسوب می شد. بطوریکه همواره در اعزام های بسیج رزمنده هایی ازاین محل حضور فعال داشتند و همراه با سایر رزمندگان شهرستان قزوین به جبهه های نور علیه ظلمت  اعزام می شدند و این موضوع درمیان مسئولین و فرماندهان دوران دفاع مقدس و رزمندگان استان و شهرستان زبانزد همه بود. تعدادی از رزمندگان عزیز این شهر بارها و بارها در این اعزام ها شرکت داشتند و چندین بار در مناطق مختلف جبهه ها از غرب تا جنوب شرکت داشته اند. بیشترین حضور درجبهه ها در میان این رزمندگان سردار سرافراز حاج حمزه قربانی با بیش از 120 ماه و سردار محرمعلی محمدعلیان با مدت بیش از 135 ماه می باشند که ماموریت و حضور حاج حمزه در قائله آمل،کردستان و لبنان و سردار علیان در ماموریت های برون مرزی بوده است. و در طول 8 سال دفاع مقدس چندین شهید، آزاده، جانباز تقدیم این انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلام نموده است که در رأس آنها سردار شهید محمد اسماعیل عسگری از فرماندهان و سرداران دفاع مقدس می باشد و همچنین سردار پاسدار شهید رضا حاجی وهابی و سردار پاسدار شهید عیسی بیگدلی و سایر شهدای عزیز و گرانقدر شهر  و جانباز سرفراز اسلام کرمعلی حاجی قربانی و شهید علی محمدی که مامن و زیارتگاه شهروندان اقبالیه در مزار شهدا می باشند.

تعداد 34 شهید در گلزار شهدای شهر آرام گرفته اند. اولین شهید اقبالیه شهید حسینعلی نوروزی است که در بهمن ماه سال 1360 در منطقه چزابه به شهادت رسید. در عملیات های والفجر 8 در سال 1364 اقبالیه 4 شهید به نامهای محرمعلی نوروزی، امامعلی نظری، علی نوروزی و محرم آغاسی به شهادت رسیدند که همزمان در این محل تشیع شدند. همچنین در عملیات خیبر نیز تعدادی از عزیزان این شهر به لقاءا... پیوستند.

1 – خانواده شهید حاج علی النقی نوروزی بنام های رضا و علی نوروزی

2 – خانوده شهید حاج اصغر حنیفی بنام های شهید قربانعلی و علی اکبر حنیفی

2 شهید تقدیم انقلاب کرده اند. همچنین خانواده های نوروزی و حاجی آغاسی  بیشترین شهدا را در این شهر تشکیل می دهند.

همچنین 2 شهید گمنام 20 و 35 ساله در بالاترین نقطه شهر اقبالیه در پارک ولایت (تپه باستانی) مدفون هستند که میهمان شهروندان ولایتمدار و مردم شهید پرور می باشند.

در اقبالیه بیش از 115 جانباز و 9 آزاده هستند و زندگی می کنند که از افتخارات این شهر محسوب می شوند ضمن اینکه تاکنون تعدادی از این جانبازان عزیز به دوستان شهیدشان پیوسته اند. از جمله: شهیدان کرمعلی حاجی قربانی، فیض اله بیگدلی، فرهادکریمی و علی محمدی.

اقبالیه دوره دفاع مقدس فرماندهان، مسئولان و مدیران بزرگ و مطرحی در خود پروش داد که یادگار این دوران حماسه و ایثار و فداکاری هستند که اکنون نیز در سنگرهای تلاش و سازندگی و علمی و فرهنگی به ایفای نقش خود می پردازند؛ افرادی همچون حاج حمزه قربانی، محرمعلی محمدعلیان، حسنعلی نوروزی، صفدر اسحاقی، قربانعلی میرزایی، حمید رسولی، رمضان نوروزی، اصغر میرزایی، ناصر نوروزی، ابوالقاسم میرزایی، عباس عسکری و... برای نمونه فعالیت و شناسنامه رزمی و حضور ایشان در مناطق مختلف جبهه و ماموریت های نظامی و جنگی ارائه گردیده است.